Żywność pochodzenia roślinnego, to bogate źródło związków bioaktywnych, dlatego coraz częściej na rynku spotkać możemy różne preparaty z dodatkiem ekstraktów z roślin wykazujących korzystne działanie na zdrowie człowieka. Do takich roślin możemy zaliczyć kwiaty czarnego bzu, które są znane jako jedna z najstarszych roślin leczniczych. Surowcem użytkowym i zielarskim są: liście, owoce i kwiatostany. Dzisiaj przybliżę właściwości oraz zastosowanie syropu z kwiatów czarnego bzu.
Skład i wartości odżywcze
W 100 g świeżych kwiatów czarnego bzu znajduje się:
- 2% białka,
- witaminy z grupy B (B1, B2,B3, B6),
- wit. C (80-90 mg w 100 g)
- wit. A,
- składniki mineralne (fosfor, magnez, wapń, potas i cynk).
Właściwości syropu z kwiatów czarnego bzu
Uważa się, że kwiaty czarnego bzu są lepszym źródłem związków polifenolowych niż same jego owoce oraz wykazują większe zdolności przeciwutleniające. Kwiaty zawierają więcej kwasów fenolowych, a z kolei owoce bzu to cenne źródło antocyjanów. Wobec czego syrop z kwiatów czarnego bzu wykazuje wielokierunkowy wpływ na nasze zdrowie.
Do prozdrowotnych zalet możemy zaliczyć przede wszystkim właściwości uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne oraz pobudzenie krążenia krwi. Składniki zawarte w kwiatach czarnego bzu wykazują też działanie przeciwcukrzycowe, pobudzającą metabolizm glukozy, a także wspomagają wydzielanie insuliny w trzustce przez komórki β. Działa napotnie (obniżają gorączkę), przeciwzapalnie, diuretycznie, wykrztuśnie, antywirusowo i przeciwbakteryjnie, immunostymulująco, antyoksydacyjnie oraz regulująco gospodarkę lipidową organizmu. Syrop z udziałem kwiatów czarnego bzu najbardziej polecany jest osobom z obniżoną odpornością oraz w stanach przeziębienia. Stosowane u małych dzieci działa usypiająco, natomiast na dorosłych wpływa odprężająco oraz uspokajająco.
Jak stosować syrop z kwiatów czarnego bzu?
Syrop jest idealnym „słodzidłem” do deserów, napojów i drinków. Idealny do herbaty, czy żeby stworzyć na jego bazie lemoniadę, której nada wyjątkowy aromat i kwiatowo, owocowy smak.
Gdzie kupić syrop z kwiatów czarnego bzu?
Zapraszam do kontaktu na fanpage’u FB pod adresem https://www.facebook.com/orlamicha, oraz do składania zamówień poprzez sklep internetowy http://orlamicha.pl/index.php/produkt/syrop-z-kwiatow-czarnego-bzu/

Be the first to reply