Syrop z kwiatów czarnego bzu

Żywność pochodzenia roślinnego, to bogate źródło związków bioaktywnych, dlatego  coraz częściej na rynku  spotkać możemy różne preparaty z dodatkiem ekstraktów z roślin wykazujących korzystne działanie na zdrowie człowieka. Do takich roślin możemy zaliczyć kwiaty czarnego bzu, które są znane jako jedna z najstarszych roślin leczniczych. Surowcem użytkowym i zielarskim są: liście, owoce i kwiatostany. Dzisiaj przybliżę właściwości oraz zastosowanie syropu z kwiatów czarnego bzu.

Skład i wartości odżywcze

W 100 g świeżych kwiatów czarnego bzu znajduje się:

  • 2% białka,
  • witaminy z grupy B (B1, B2,B3, B6),
  • wit. C (80-90 mg w 100 g)
  • wit. A,
  • składniki mineralne (fosfor, magnez, wapń, potas i cynk).

Właściwości syropu z kwiatów czarnego  bzu

Uważa się, że kwiaty czarnego bzu są lepszym źródłem związków polifenolowych niż  same jego owoce oraz wykazują większe zdolności przeciwutleniające. Kwiaty zawierają więcej kwasów fenolowych, a z kolei  owoce bzu to cenne źródło antocyjanów. Wobec czego syrop z kwiatów czarnego bzu wykazuje wielokierunkowy wpływ na nasze zdrowie.

Do prozdrowotnych zalet możemy zaliczyć przede wszystkim właściwości uszczelniające i wzmacniające  naczynia krwionośne oraz pobudzenie krążenia krwi. Składniki zawarte w kwiatach czarnego bzu wykazują też działanie przeciwcukrzycowe, pobudzającą metabolizm glukozy, a także wspomagają wydzielanie insuliny w trzustce przez komórki β. Działa napotnie (obniżają gorączkę), przeciwzapalnie, diuretycznie, wykrztuśnie, antywirusowo i przeciwbakteryjnie, immunostymulująco, antyoksydacyjnie oraz regulująco gospodarkę lipidową organizmu. Syrop z udziałem kwiatów czarnego bzu najbardziej polecany jest  osobom z obniżoną odpornością oraz w stanach przeziębienia. Stosowane u małych dzieci działa usypiająco, natomiast na dorosłych wpływa odprężająco oraz uspokajająco.

Jak stosować syrop z kwiatów czarnego bzu?

Syrop jest idealnym „słodzidłem” do deserów, napojów i drinków. Idealny do herbaty, czy  żeby stworzyć na jego bazie lemoniadę, której nada wyjątkowy aromat i kwiatowo, owocowy smak.

Gdzie kupić syrop z kwiatów czarnego bzu?

Zapraszam do kontaktu na fanpage’u FB pod adresem https://www.facebook.com/orlamicha, oraz do składania zamówień poprzez sklep internetowy http://orlamicha.pl/index.php/produkt/syrop-z-kwiatow-czarnego-bzu/

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.